Є цікава фраза, яку ми любимо говорити: “Я сам це зробив.” або “Я навчився цьому без учителя”.
Або часто батьки кажуть про своїх дітей: “Вона це вивчила  самостійно” або “Він цього досяг сам“.
Це ілюзія. Ми не можемо нічого досягнути самостійно.

Є головний “Принцип трьох” у будь-якому навчанні або досягенні.
Завжди існує:
(1) джерело інформації – вчитель (людина, предмет або явище)
(2) отримувач інформації – учень (людина, предмет або явище)
(3) атмосфера навчання – обставини передачі цієї інформації

Детальніше про це ось у цій статті – Учень, Вчитель, Атмосфера

Данному явищу “неіснуючої самостійності” я дав назву “ЕГО творця”. Бо у людини, яка щось створює, на її думку, значне, новітнє та грандіозне виникає оманливе відчуття першоджерела. Нам здається, що ми лише своїм трудом без стороньої допомоги досягли або створили щось. І одразу виникає бажання залізти кудись повище, підняти руку вгору з вигуками та в кепочці з власним брендингом “Я – геній”.

Ми не цінуємо те, що зробили попередні покоління або наші сучасники. Нам настільки важливий НАШ особистий успіх, що ми підсвідомо намагаємось забрати більше лаврів собі і, по-можливості, менше згадувати про здобуток та вклад в наш успіх інших людей. Нам здається, що від цього ми будемо почуватись більш значущими. Таким чином ми набиваємо собі ціну, бо так нас будуть більше любити. Все через те, що наша самоповага та любов йде із зовні, а не із середини. 

Давайте тепер приклад із життя.

Фраза: “Я – самоучка. Я навчився грати на гітарі без викладачів.”
Аналіз по категоріям:
1. Фізичний аспект
Гітару хтось створив до тебе. Хтось продумав конструкцію. Створив струни. Розказав як все це працює.
Висновок: ти скористався тим, що вже було. Ти з якогось джерела почув, побачив або прочитав про такий предмет як гітара. Тобто, ти вже на першому етапі скористався викладачем (джерелом інформації). Ти скоріше всього навіть запитував або читав про те, як вибрати хорошу гітару.
Так, ти приклав певні зусилля, але досяг результату не сам.

2. Технологічний аспект
Щоб грати на гітарі ти мав десь дізнатись про ноти, акорди та техніки гри. Тобто, ти знову скористався джерелом інофрмації (викладачем). Хтось це детально прописав та пояснив. Тобто, ти просто повторив те, що тобі розказали.
Так, ти приклав зусилля, але досяг результату не сам.

3. Виконавчий аспект
Ти проявив необхідні якості для систематичної роботи, для самомотивації. Але ти для когось грав. Порівнював свою техніку і техніку інших музикантів, щоб рости, вдосконалюватись, додавати нових елементів.
Так, ти приклав багато зусиль, безумовно. Але досяг результату не сам. 

У якості висновока до цієї статті напишу це:
1. Людина – це системне створіння. Ми ніколи не буваємо незалежними і самостійними. Ми можемо лише обрати систему, в якій нам зручно на данному етапі.
2. Ми можемо себе оцінити, лише порівнючи із чимось або кимось іншим, а будь-яке порівняння – це аналіз та навчання. А отже у нас завжди є вчитель, бо ми дивимось або прислухаємось до чогось.
3. Фраза “Я навчився (зробив) самостійно” – це тавтологія. Навчатися – це завжти самостійна робота. Ніхно не може навчитись за тебе. Але ти завжди навчаєшся за підтримки чогось або когось.
4. Коли ти хочеш чимось таким похвалитись, то знай, що тобі варто почитати книжки про
баланс та гармонію.