NEW YORK TOUR

Тут ми розповідаємо цікаві деталі та факти про місто New York, USA.

ІСТОРІЯ МІСТА

Нью-Йорк (англ. New York City) – найбільше місто США, що входить в одну з найбільших агломерацій світу. Нью-Йорк розташований на березі Атлантичного океану в південно-східній частині штату Нью-Йорк. Місто було засноване на початку XVII століття голландськими колоністами і до 1664 року називався Новий Амстердам.

Нью-Йорк включає п’ять адміністративних округів (районів): Бронкс, Бруклін, Квінс, Манхеттен і Стейтен-Айленд. Основні визначні пам’ятки розташовані в районі Манхеттен.

Нью-Йорк – важливий світовий фінансовий, політичний, економічний і культурний центр.

НАСЕЛЕННЯ

У минулому переважна більшість населення міста становили переселенці з Європи: в середині XIX століття – переважно ірландці і німці, до початку XX століття – євреї і італійці. У 1940 році приблизно 94% населення неофіційної столиці США складали білі. Однак етнічний вигляд стрімко змінювався в міру переселення білих у передмістя. Це явище, що отримало назву «субурбанізація», вперше в масовому масштабі з’явилося саме в Нью-Йорку. В межах міської межі виїжджаючих заміняли представники інших рас. За останні десятиліття Нью-Йорк прийняв чимало вихідців з Азії, особливо китайців, індійців і пакистанців, а також уродженців багатьох країн Латинської Америки і Карибського басейну.

Імміграція – ключовий фактор стрімкого зростання населення міста. Одним із символів переселенських процесів є Музей імміграції на острові Елліс. Він заснований на місці, де до 1954 року існував головний пункт з прийому переселенців, через який пройшло понад 20 мільйонів майбутніх громадян США.

ЕКОНОМІКА

Нью-Йорк – найважливіший економічний центр Сполучених Штатів і всього світу. Нью-Йорк, поряд з Лондоном і Токіо, називають одним з трьох основних центрів світової економіки.

Спочатку Нью-Йорк був центром американської кінематографії, але потім поступився цією роллю Голлівуду, однак і зараз в Нью-Йорку продовжують виробляти деякі фільми і телепередачі. Нью-Йорк є столицею моди США, тут знаходяться штаб-квартири багатьох модельєрів. У Нью-Йорку знаходиться безліч видавництв, і тут часто вперше друкуються нові книги. Значного розвитку набула туристична індустрія.

ТРАНСПОРТ

До громадського транспорту Нью-Йорка відносяться метро, автобуси, таксі, канатна дорога, що зв’язує Манхеттен з островом Рузвельт, автоматизоване міні-метро, ​​яке обслуговує аеропорт ім. Кеннеді, а також пороми. Є також приміське залізничне сполучення, що зв’язує Нью-Йорк з Лонг-Айленд, штатами Нью-Джерсі і Коннектикут, а також – прилеглими населеними пунктами штату Нью-Йорк. 

На відміну від інших великих міст США, в Нью-Йорку громадський транспорт – найпопулярніший спосіб пересування. Так, в 2005 році 54,6% жителів Нью-Йорка добиралися до роботи, використовуючи громадський транспорт. Приблизно кожен третій користувач громадського транспорту в США і дві третини користувачів залізниці живе в Нью-Йорку і його передмістях. Це сильно відрізняє його від іншої частини країни, де близько 90% жителів передмість використовують власні автомобілі для пересування до робочого місця. Нью-Йорк – єдине місто в Сполучених Штатах, де більше ніж у половини домогосподарств не має автомобіля (при цьому в Манхеттені аналогічний показник перевищує 75%, а в цілому по країні відсоток таких домогосподарств становить всього 8%). Згідно Бюро перепису США, жителі Нью-Йорка в середньому витрачають 38,4 хвилини в день для того, щоб дістатися до своєї роботи.

АРХІТЕКТУРА

Нью-Йорк – місто порівняно молоде, і його планування не обтяжена багатовіковими нашаруваннями історичних і архітектурних епох. Перші два століття його історії залишили свій слід лише на південному краї Мангеттена.

Архітектура міста має дві потужні домінанти, підкреслені великою кількістю хмарочосів: Фінансовий квартал і Середній Манхеттен. Частина міста на захід від 5-ї авеню називається західною, решта – східною. Поперечні вулиці мають, таким чином, різне найменування в різних частинах міста, наприклад, 42-а Західна і 42-а Східна вулиці.

ХМАРОЧОСИ

Основу сучасної архітектури Нью-Йорка становлять хмарочоси, тобто будинки висотою понад 150 м. Хоча перші хмарочоси з’явилися в Чикаго, а зараз поширені в усьому світі, архітектурний вигляд Нью-Йорка по праву асоціюється з надвисотним будівництвом. У місті побудовано понад 5500 висотних будівель, з них 50 мають висоту понад 200 м. За кількістю таких будівель Нью-Йорк поступається лише Гонконгу. Розвитку висотного будівництва сприяла замкнутість території (центр міста стоїть на острові), висока ціна землі, а також наявність міцних скельних порід, що виходять практично на поверхню (наприклад, в Центральному парку).

Через необхідність природного освітлення хмарочоси все ж не стоять «пліч-о-пліч», а чергуються з менш високими будинками. Незважаючи на вимушену схожість, висотні будівлі Нью-Йорка досить різноманітні по архітектурі. Більшість хмарочосів мають власні імена

КУЛЬТУРА

Нью-Йорк – центр культури та інформації. Тут знаходяться штаб-квартири головних телевізійних компаній США – CBS і NBC, діють більше 100 зареєстрованих радіостанцій, друкуються найбільш масові журнали і газети з міжнародною репутацією: The New York Times, Daily News, New York Post і рупор американського бізнесу The Wall Street Journal, що має найбільший в США тираж. У місті виходять газети більш ніж на 40 мовах. Нью-Йорк є одним з міст, найбільш часто згадуваних в художніх творах.

Жінкам Нью-Йорка офіційно дозволено ходити по місту з оголеними грудьми. Таке рішення було прийнято Верховним судом штату Нью-Йорк ще в 1992 році. Проте, фотографа з Бронкса Холлі Ван Воаст, за 2011 і 2013 роки, поліція десять разів заарештовувала за демонстрацію грудей в публічних місцях. Після цього, в травні 2013 року, Холлі Ван Воаст подала федеральну скаргу проти влади міста за неправомірні затримки. У результаті суддя на прізвище Тітоун постановила, що забороняти жінці перебувати в громадському місці топлес є не що інше як дискримінація за статевою ознакою, і зняла всі звинувачення.

ЗЛОЧИННІСТЬ

З 2005 року у Нью-Йорка найнижчий індекс злочинності серед 25 найбільших американських міст. Він став значно безпечніше в порівнянні з часом сплеску злочинності в 1980-х і на початку 1990-х, який захопив його передмістя. Кількість тяжких злочинів у Нью-Йорку з 1993 до 2005 року зменшилася більше ніж на 75%. При цьому соціологи і криміналісти не прийшли до спільної думки, чим можна пояснити настільки значне зниження злочинності.

28 листопада 2012 увійшло в сучасну історію Нью-Йорка як день, коли в найбільшому мегаполісі США не було скоєно жодного злочину із застосуванням насильства – вбивства, зґвалтування, пограбування, бійки.